Gry Zręcznościowe

pac-man

Gry zręcznościowe są gatunkiem kładącym nacisk na szybkość reakcji gracza i zręczność w operowaniu kontrolerem. Początkowo gatunek rozwijał się na automatach, jednak wraz z powstawaniem konsoli rozprzestrzenił się również na inne platformy. Zazwyczaj nie ma w nich czasu na myślenie, a sam przebieg akcji jest bardzo dynamiczny. Aby urozmaicić rozgrywkę, wielu twórców decyduje się na wymieszanie elementów zręcznościowych z innymi gatunkami, co w wielu przypadkach okazuje się strzałem w dziesiątkę. W rankingu zebrano najlepsze gry, które wzbudziły zainteresowanie społeczności ciekawymi rozwiązaniami i nietypową ideą.

 1. Mario Bros
 2. Gra na automaty z wąsatym hydraulikiem w roli głównej. Nieco później pojawiała się również na konsolach. Zadaniem gracza jest przechodzenie kolejnych poziomów eliminując fale wrogich stworzeń. Przeciwników pokonujemy przez wyskoczenie na nich z niższej platformy i zepchnięcie, a tempo gry zostaje zwiększone, jeśli nie zdążymy ich wyeliminować na czas. Warto zapoznać się z tytułem, ponieważ jest to jedna z pierwszych gier, gdzie Mario występuje samodzielnie.

 3. The House of the Dead
 4. Szalona strzelanka, w której gracz musi wykazać się diablo zręcznością. Tło fabularne zostaje nakreślone już na początku – jako agenci specjalni musimy zbadać tajemnicze zniknięcia współpracowników. Wydaje się proste, jednak po kilku sekundach gry stykamy się hordami zombie utrudniającymi misję. Wysoki poziom trudności jest spowodowany przeznaczeniem gry – miała przyciągać do automatu. Wtedy każdy chciał się sprawdzić i pobić najlepszy rekord..

 5. Pac-Man
 6. Kolejny hit z automatów, jednak bardzo szybko przekonwertowany na domowe konsole. Mechanika jest prosta - staramy się przeprowadzić żółtego stwora przez labirynt, unikając przy tym błąkających się po nim duchów. Punkty zdobywamy zjadając rozrzucone po planszy owoce, a jeśli trafimy na specjalne to...możemy pochłonąć również swoich wrogów.

 7. Rayman 2
 8. Sympatyczna zręcznościówka 3D, w której kierujemy poczynaniami Raymana – charakterystycznego bohatera o lewitujących kończynach. Pierwotnie wydana w 1999 roku na konsolę Nintendo 64, jednak szybko pojawiła się na wielu innych platformach, w tym PC. Fabuła została poprowadzona tak, żeby stale trzymać gracza w napięciu. Nie zabrakło również wielu dobrych żartów. Rayman 2 to prawdziwa perełka wśród zręcznościówek.

 9. Fruit Ninja
 10. Prosta i jednocześnie okropnie wciągająca gra oparta na zasadach rodem z automatów. Naszym zadaniem jest rozcinanie spadających przez ekran owoców, za każde cięcie dostajemy punkty. Przegrywamy, jeśli popełnimy błąd i zamiast owoców trafimy w bombę. W specjalnym trybie arcade czas na krojenie jest ograniczony do 60 sekund. Fruit Ninja początkowo było dostępne tylko, jako gra mobilna, jednak bardzo szybko ukazała się również na konsole i PC w wersji na gogle VR.

 11. Seria Bomberman
 12. Hit stworzony w 1983 roku, jednak cały czas odświeżany i wydawany na kolejne platformy. Celem gracza jest wysadzanie kawałków planszy (i przeciwników) za pomocą bomb oraz dotarcie do drzwi prowadzących do kolejnego poziomu. W rozgrywce wieloosobowej sztuczną inteligencję zastępują inni gracze. Warto wspomnieć, że komputerowi przeciwnicy zaprojektowani zostali bardzo dobrze i na wyższych poziomach wygrana jest prawdziwym wyzwaniem.