Gry Strzelanki

strzelec

Shootery, czy bardziej swojsko – strzelanki, to podgatunek gier akcji kładący nacisk na walkę z przeciwnikiem za pomocą broni palnej. Z powodu pełnej kontroli nad rozgrywką i bardzo szerokich możliwości gry sieciowej, stały się jednym z najpopularniejszych gatunków wśród graczy. Przez lata strzelanki rozwijały się od 2D do pełnego 3D, jednak nie zaniedbano klasycznego stylu, szczególnie lubianego przez niezależnych twórców.

Wśród ogromnej ilości wydawanych gier warto rzucić okiem na te, których popularność przez lata utrzymuje się na podobnym poziomie. Oto najlepsze shootery wszech czasów!

 1. Team Fortress 2
 2. Kontynuacja popularnej strzelanki bazującej na grze Quake. Podczas zmagań dwóch drużyn do wyboru mamy 9 charakterystycznych postaci, które na dobre wpisały się w popkulturę swoim humorem. Team Fortress wprowadziło wiele rewolucyjnych pomysłów, między innymi tryby rozgrywki, wykorzystywanych w grach akcji do dzisiaj. Ponadto komediowy świat i kreskówkowy styl animacji stale przyciąga graczy. Zanim zasiądziecie do typowo e-sportowych produkcji, sprawdźcie, od czego wszystko się zaczęło.

 3. Seria Doom
 4. Kolejna seria, która zrewolucjonizowała rynek. Celem gracza jest przeprowadzenie żołnierza Marines przez lokacje wypełnione hordami piekielnych bestii. Siłą tytułu są świetne projekty poziomów, które stanowią nie lada wyzwanie i zmuszają do agresywnego stylu gry. W 2016 roku seria doczekała się rebootu - gorąco przyjętego przez fanów. Odświeżona została nie tylko grafika. Muzyka również trzyma poziom i sprawia, że starcia są jeszcze bardziej emocjonujące.

 5. Seria Call of Duty
 6. Seria gier o tematyce II Wojny Światowej, w której możemy wcielić się w żołnierza z tamtych czasów. Do wyboru mamy front amerykański, radziecki lub brytyjski. Call of Duty cieszy się uznaniem ze względu na realistyczną grafikę, świetne odwzorowanie wojennych realiów oraz popularyzacje automatycznego odnawiania zdrowia, które później stało się standardem w gatunku. Ogromnym plusem tytułu jest rozbudowany tryb wieloosobowy.

 7. Seria Wolfenstein
 8. Następne gry nawiązujące do II Wojny Światowej, jednak w tym przypadku mające o wiele starsze korzenie. Pierwsza gra z serii wyszła w 1981 i ukazała się na komputer Apple II. Zadaniem gracza było przedarcie się jako szpieg do niemieckiego zamku. Co ciekawe, gra zainicjowała powstanie nowego gatunku - skradanek. Kolejne części mają podobną podstawę, jednak fabularnie i gameplayowo różnią się od siebie. Między innymi zostaje wprowadzonych wiele elementów charakterystycznych dla gier przygodowych. Seria Wolfenstein jest szczególnie polecana dla wielbicieli czarnego humoru.

 9. Borderlands
 10. Szalona strzelanka z elementami RPG. Uwagę do tytułu przyciąga oryginalny styl graficzny w technologii cel-shadingu, który ma imitować ręcznie rysowany. Akcja toczy się w iście komiksowym stylu. Szukając tajemniczego artefaktu wplątujemy się w problemy mieszkańców planety, na którą dopiero co przybyliśmy z misją. W efekcie zmuszeni jesteśmy wykonać ogromną ilość zadań pobocznych, a twórcy gry zapewniają, że to zajęcie na około 100 godzin. Jak tu nie docenić takiego tytułu?!

 11. Seria Counter-Strike
 12. Żaden strzelankowy ranking nie może obyć się bez tego tytułu, Counter-Strike na dobre wpisał się w kanon najlepszych shooterów wszech czasów. Na to miano zasłużył sobie wyjątkowymi trybami rozgrywki – zadaniem gracza jest opowiedzenie się po stronie terrorystów lub antyterrorystów i wykonanie zadania zależnego od wybranej frakcji. Największe atuty serii to: możliwość modowania, dużo trybów do zmagań przez sieć oraz świetny system rankingowy.