Gry Akcji

komandos

Gry akcji są jednymi z najbardziej filmowych we wszystkich kategoriach. Skonstruowane zazwyczaj tak, żeby przyjemność z zabawy czerpał zarówno gracz jak i osoba, która mu się przygląda. W tym gatunku jesteśmy przez cały czas uczestnikami ciągu wydarzeń, a uczucie immersji, czyli zanurzenia się w świat przedstawiony, jest na niezwykle wysokim poziomie.

Przez lata stworzono mnóstwo genialnych tytułów i ciężko wybrać te najlepsze. Duża część gier przyciąga do siebie z powodu przeznaczonego na nie budżetu, z drugiej strony mamy produkcje, które pomimo niedociągnięć zdobyły serca graczy oryginalnym projektem. W poniższym rankingu pod uwagę wzięto oba czynniki i zastawiając grywalność z popularnością, wybrano najlepsze produkcje wszech czasów w gatunku.

 1. Monster Hunter
 2. Popularny na całym świecie cykl o łowcach potworów. Do 2018 roku dostępny tylko dla posiadaczy konsol, również tych przenośnych. Mechanika gry polega na przemierzaniu świata podzielonego na obszary, w których występują charakterystyczne dla nich potwory. Na bestie polujemy, a wielkie cielska przerabiamy na nowe bronie i okrycie. Nie zabrakło również eksploracji oraz zbierania drobniejszych przedmiotów, z których powstają mikstury lecznice czy amunicja. Co przyciąga do serii?
  Przede wszystkim żywy ekosystem! Każdy potwór ma swoje miejsce i właściwą mu rolę. Jedne są niegroźnymi roślinożercami, inne zaś polują na wszystko, co się rusza. Jeśli odpowiednio poprowadzimy walkę, to najbardziej agresywne z bestii zrobią za nas połowę roboty. Ponadto polować możemy w grupach, a nic nie bawi bardziej niż sesja ze znajomymi.

 3. Super Mario Galaxy
 4. Najlepiej sprzedający się tytuł na konsolę Nintendo Wii. W wielu zestawieniach najlepiej oceniany i opisywany, jako jeden z najbardziej przełomowych tytułów wśród gier platformowych. Nie mogło go zabraknąć i tutaj. Podczas przygody wcielamy się w Mario, którego zadaniem jest znalezienie księżniczki Peach. W tym celu przemierza galaktykę i odwiedza rozsiane po niej planety, każda z nich posiada unikalną atmosferę, która całkowicie zmienia sposób rozgrywki i dodaje nowe typy zagadek do gry. Tytuł zachwycał nie tylko wyjątkową oprawą graficzną oraz pomysłami, ale również nietypowym sterowaniem wykorzystującym kontroler Nunchuk.

 5. Seria Portal
 6. Kultowe gry akcji z ogromną ilością elementów logicznych. Pierwsza część została stworzona przy pracy nad dodatkiem do Half-Life 2, obie zaprojektowana na innowacyjnym silniku Source. Przygodę zaczynamy jako członek grupy badawczej, testującej prototyp pewnego urządzenia. Owe urządzenie jest niczym innym, jak towarzyszącym nam podczas gry działkiem portalowym, które ma nam pomóc rozwiązywać kolejne zagadki. W fabułę wprowadza sztuczna inteligencja komentująca każdy ruch bohatera. Jej ironiczne powiedzenia na dobre wpisały się w popkulturę, a sama gra zmieniła podejście do tworzenia zagadek.

 7. Seria Quake
 8. Seria gier akcji z gatunku strzelanek pierwszoosobowych i mająca ogromny wpływ na popularyzację e-sportu, to właśnie w Quake’a zagrano w pierwszych na świecie zawodach! W grze wcielamy się w bohatera wysłanego do innego wymiaru, żeby ochronił ludzkość przez czyhającym tam niebezpieczeństwem. Fabuła może nie jest wysokich lotów, ale w tej grze liczy się gameplay, który wybitnie zapada w pamięć, oraz wyjątkowy klimat budowany przez mroczne otoczenie. Grzechem jest nie znać serii, ponieważ całkowicie zmieniła sposób, w jaki widzimy strzelanki.

 9. Bloodborne
 10. Tytuł od From Software, w jakim znajdziemy wszystkie elementy obecne w Dark Souls i Demon’s Souls oraz jeszcze starszych tytułach tego studia. Bloodborne osadzone jest w mrocznym świecie fantasy, rodem z opowiadań H.P. Lovecrafta. Charakterystyczną cechą gry jest głęboka fabuła, jednak nie zostaje opowiedziana wprost. Podobnie jak w Soulsach, gracz sam musi odkryć zagadki skrywane przez mroczne miasto Yharnam. Dostępu do historii bronią hordy śmiertelnie niebezpiecznych przeciwników, a jedyną pomocą jest ekwipunek. Warto wspomnieć, że grę wyprodukowano na wyłączność platformy PlayStation 4 (PS4), a nowy silnik zapewnić miał pełne wykorzystanie jej możliwości.

 11. Bioshock
 12. Jedna z najbardziej wciągających fabularnie gier w historii. Rozgrywkę zaczynamy przekraczając bramy tajemniczego miasta Rapture zbudowanego pod wodą. Pozornie utopijne realia w jednej chwili zmieniają się w walkę o przetrwanie i poszukiwanie rozwiązania zagadki związanej z genetycznymi modyfikacjami, które towarzyszą nam na każdym kroku. Twórcy uraczyli nas oryginalną ścieżką dźwiękową przypominającą mieszankę lat 30. i 40. Ponadto użycie silnika Unreal Engine i wspomagania Havok pozwoliło na bardziej naturalne odwzorowanie elementów środowiska, co dostrzegli krytycy obsypując Bioshocka wysokimi notami.