Gry Strategiczne

potwór

Gry strategiczne - jedyny gatunek, który może nauczyć myślenia o ruchach, ich konsekwencjach i długofalowego planowania. Najczęściej w grach strategicznych wcielamy się w dowódców, których zadaniem jest obmyślenie taktyki podbicia wskazanej ziemi. Niezmiernie ważna jest przy tym opieka nad gospodarką oraz kontrola zasobów. Strategie dzielimy na dwie główne kategorie: turowe i z rozgrywką w czasie rzeczywistym, a wiele z nich wzbogacono warstwą fabularną, która zachęca do przechodzenia kolejnych misji. Oto najlepsze gry strategiczne wszech czasów!

 1. StarCraft
 2. Znakomita strategia czasu rzeczywistego, której akcja rozgrywa się w kosmicznym uniwersum. Do wyboru mamy 3 rasy: terran, zergów i protossów. Każda z nich zapewnia specjalne umiejętności i inne przystosowanie do otoczenia. Celem jest eliminacja wszystkich przeciwników, jednak, aby się wystarczająco rozwinąć, musimy przejąć kontrolę nad większością złóż dostępnych na mapie. Gra jest bardzo dynamiczna i wymaga niezwykle szybkiego podejmowania decyzji.

 3. Command and Conquer: Red Alert
 4. Gra na pozór umiejscowiona w bliskich nam realiach, jednak z fabuły dowiadujemy się, że dzięki wehikułowi czasu Hitler został wyeliminowany, co zmieniło bieg historii i dużym zagrożeniem stali się Sowieci. Mechanika, klasycznie dla strategii czasu rzeczywistego, polega na rozbudowie bazy i przejęciu kontroli za pomocą stworzonej armii. Smaczku grze nadają misje ograniczone czasowo, jeśli ich nie wypełnimy - przegrywamy.

 5. Total War
 6. Ciekawa kombinacja strategii czasu rzeczywistego z turową. Nazwa serii wzięła się od sposobu walki, w którą angażuje się całe społeczeństwo. Gra podzielona została na dwie fazy: dowodzenie mapą kampanii i walka na polu bitwy. W części rozgrywanej na mapie dbamy o prawidłowy rozwój imperium i armii, a tryb walki zaczyna się wtedy, kiedy wojska zderzą się ze sobą. Potyczka trwa do ostatniego żołnierza pozostałego na polu bitwy. Fani realistycznych strategii będą zachwyceni tym tytułem!

 7. Civilization
 8. Seria strategii turowych, w których głównym zadaniem jest maksymalne rozwinięcie cywilizacji. W tym celu tworzymy odpowiednie budynki, prowadzimy badania oraz podbijamy wrogie miasta. Gry mają za sobą rzeszę fanów, czego dobrym wyznacznikiem jest wiele sprzedanych egzemplarzy (33 miliony do 2018 roku). Warto dodać, że cała seria jest bardzo przyjazna dla nowych graczy i zgłębienie jej tajników nie powinno być problemem nawet dla nowicjuszy strategii.

 9. Heroes of Might and Magic
 10. Seria osadzona w świecie fantasy i w pełni zasługująca na miano legendy. Pierwsza część ukazała się w 1995 roku i zaraz po premierze rozkochała w sobie graczy. Mechanika polega na dowodzeniu bohaterami, którymi poruszamy się po mapie zbierając surowce, przy okazji ucząc się nowych umiejętności i walcząc z wrogimi siłami. W międzyczasie rozwijamy swoje miasto i zamek, co zapewnia nam dodatkowe wsparcie jednostek oraz wzrost siły ataku. Kampania nie jest przesadnie trudna, a najwięcej zabawy czerpiemy z gry sieciowej.

 11. Age of Empires
 12. Premiera pierwszej części Age of Empires to dzień szczególny dla fanów gatunku. Dzięki tytułowi gracze na całym świecie zyskali możliwość wcielenia się w jedną z starożytnych cywilizacji - od jej początków, do pełnego rozwoju technologicznego. Warunki zwycięstwa ustalane są na poczet misji, jednak najczęściej są nimi rozwój miasta do określonego poziomu lub eliminacja przeciwnika. Największą popularnością cieszy się druga edycja gry, do której wydano cały szereg dodatków. Ponadto społeczność wspiera strategię modami eliminującymi niedoskonałości przeoczone przez twórców i zmienia ją w grę idealną. Ciekawostką jest fakt, że gra dostała status edukacyjnej.