Gry Logiczne

pad

Gry logiczne są specyficznym gatunkiem mającym na celu zmuszenie gracza do wymyślenia nietypowych rozwiązań. Bardzo często bywają adaptacjami klasycznych gier planszowych lub karcianych, jednak wiele z nich zawiera nowe elementy, które stanowią duże wyzwanie dla osoby szukającej wrażeń. Spójrz na ranking i sprawdź, czy miałeś do czynienia z najlepszymi grami tego rodzaju.

 1. Antichamber
 2. Ciekawe połączenie gry logicznej z pierwszoosobowym widokiem. Antichamber zostało skonstruowane tak, aby w miarę rozwiązywania kolejnych zagadek wpływać na podświadomość gracza i jego wybory. Jedynym sposobem na przejście gry jest oparcie się manipulacjom i szybkie rozpatrywanie dostępnych opcji. Na każdym poziomie dostajemy wskazówki, które mają pomóc nam wpaść na właściwe wyjście z sytuacji lub rozgryźć działanie prezentowanego mechanizmu. Specyficzna oprawa graficzna dodatkowo wprawia nas w uczucie odkształcającej się rzeczywistości.

 3. Tetris
 4. Prawdziwy klasyk, który został wydany po raz pierwszy w Związku Radzieckim w 1984 roku. Polega na układaniu spadających klocków w taki sposób, żeby utworzyły linię – wtedy całość obniża się o jeden poziom. W 2018 wydano odświeżoną wersję Tetris Effect - wykorzystującą gogle rozszerzonej rzeczywistości. Opiera się na klasycznych zasadach, jednak uzupełniono ją o piękne efekty wizualne i pasujący rytmicznie soundtrack. Oryginalnym zabiegiem jest możliwość zatrzymania czasu, co pozwala przemyśleć kolejny ruch.

 5. The Talos Principle
 6. Kolejna pierwszoosobowa gra naszpikowana ogromną ilością zagadek. Producenci zaimplementowali ich aż 120 i zadbali, żeby gracz nie znudził się podczas rozwiązywania. Łamigłówki w różny sposób wykorzystują ukształtowanie terenu i obiekty, a poziom trudności stale rośnie. Przy tworzeniu lokacji zastosowano technologie skanujące otoczenie i przenoszące je do gry, dzięki czemu grafika jest fotorealistyczna.

 7. The Lemmings
 8. Bardzo charakterystyczny tytuł z pociesznymi lemingami w roli głównej. Warto go polecić, żeby nie został zapomniany. Głównym zadaniem gracza jest doprowadzenie grupy gryzoni do wyznaczonego punktu. Misja wydaje się prosta, jednak lemingi ślepo brną przed siebie i aby nic im się nie stało, należy podkładać im pod nogi kładki, poduszki czy baloniki, a nawet zlecać zadania odpowiednio kształtujące teren. Liczy się nie tylko refleks, ale również logiczne myślenie.

 9. Puzzle Quest
 10. Gra zawdzięczająca swoją unikalność połączeniu zagadek logicznych i systemu RPG. Atakujemy przeciwników i zdobywamy doświadczenie poprzez łączenie ze sobą kolorowych kryształów. Razem z doświadczeniem rośnie poziom trudności potyczek, a gracz musi zastanowić się, w co inwestować zdobyte punkty. Dodatkowo otoczka fabularna jest ciekawie poprowadzona i sprawia, że od gry trudno się oderwać.

 11. World of Goo
 12. Niezależna gra logiczna, która przez swoją innowacyjność zaraz po premierze zdobyła duże uznanie społeczności i wiele prestiżowych nagród. Rozgrywka polega na budowaniu wysokich konstrukcji mających pomóc ukończenie etapu. Niestety, materiałem są galaretowane kulki, na które oddziałują wszystkie prawa fizyki. Im wyższy poziom, tym fantazyjniej ukształtowany jest teren, co jednocześnie powoduje wiele trudności w zbudowaniu stabilnej konstrukcji. Całość okraszona jest pięknie skomponowaną muzyką, aż chce się grać jak najdłużej!