Konsole Playstation

playstation pad

PlayStation jest jedną z najpopularniejszych na świecie konsol do gier wideo. Jej premiera miała miejsce w 1994 roku, a pierwsze egzemplarze rozeszły się jak świeże bułeczki. Do końca następnego roku jej posiadaczy można było znaleźć na całym świecie (historia powstania pierwszego PlayStation jest niezwykle ciekawa). Jednak prawdziwą rewolucję zawdzięczamy nie samemu pojawieniu się sprzętu, a jego możliwościom. PlayStation było pierwszą na świecie konsolą zaopatrzoną w czytnik płyt CD, dzięki czemu gry mogły zwiększyć swoją objętość, co z kolei przekładało się na dużo lepszą jakość doznań. Znakiem rozpoznawczym samej konsoli był charakterystyczny pad z czterema tylnymi przyciskami. Zapewniały one pewniejszy chwyt i naturalniejszą pracę mięśni – ręce nie męczyły się tak bardzo podczas grania.

Sony rośnie w siłę

Dzisiaj Sony jest gigantem branży. Konsole zapewniły firmie mocną pozycję na rynku i stale przynoszą dochody – w 2017 roku sprzedaż PlayStation 4 (PS4) przebiła inne produkty do wirtualnej rozrywki (https://www.statista.com/statistics/276768/global-unit-sales-of-video-game-consoles/). Jedna udana konsola nie wystarczyła koncernowi i niedługo po ciepło przyjętym debiucie wypuszczono PlayStation 2 (PS2). Urządzenie całkowicie zrewolucjonizowało domową rozrywkę. Na tej konsoli nie tylko można było grać, zadbano by stanowiła miejsce, przy którym może usiąść cała rodzina! W dodatku kolejnym argumentem była cena PS2, płacąc za jeden produkt otrzymywano dwa – konsolę oraz odtwarzacz DVD. Kto by się nie skusił?

Aby tradycji stało się zadość, Sony, kilka lat po premierze drugiej edycji konsoli, zaprezentowało światu jej odchudzoną wersję, czym dobiło do magicznej liczby 158 milionów sprzedanych egzemplarzy.

Kolejna generacja, kolejny sukces?

PlayStation 3 (PS3) w sklepach pojawiło się w 2006 roku, niestety tym razem konkurencja była szybsza i Microsoft ze swoim Xboxem 360 zdążył zdobyć zaufanie ludzi. Nie dość, że urządzenie było tańsze, to kusiło nowoczesnym kontrolerem ruchowym i wspierało niezależnych twórców. Jedyną szansą dla Sony było wydanie edycji slim i czekanie na kolejną generację, którą po cichu planowano.

Kieszonkowa konsola

W międzyczasie Sony nie pracowało tylko nad swoimi flagowymi produktami, czego dowodem są konsole PlayStation Portable (PSP) oraz PlayStation Vita (PS Vita). O ile ta pierwsza odniosła duży sukces, szczególnie w USA i Europie gdzie była mocno wspierana, to druga nie może się pochwalić wysoką sprzedażą. Za PSP przemawiały:

  • Dużo większa moc obliczeniowa niż w konkurencyjnym Nintendo DS
  • Wykorzystanie małych nośników UMD
  • Duży i jasny ekran
  • Multimedialność
  • Możliwość podłączenia się do sieci
  • Łatwe łączenie się z innymi konsolami (PS3 i PSP) – kooperacja

Przez kilka lat wydano aż 5 wersji konsolki. Najciekawszą z nich była PSP GO, o rozmiarach dużo mniejszych od reszty i posiadająca przyciski ukryte pod rozsuwanym ekranem.

Sony - ostateczne starcie

Wreszcie nadeszła długo oczekiwana chwila. Sony miało okazję odzyskać utraconą pozycję, ponieważ wydano PlayStation 4 (PS4)! Nowa konsola zachwycała designem i ciekawymi parametrami. Wszystkie wydawane gry mogły cieszyć oko detalami i płynnością w full HD, a nawet w 4K (w wersji pro). Gamepad dodawany do konsoli zyskał miano najlepszego dual shocka w historii - był wyposażony w żyroskop, gładzik, mikrofon i głośniczki. Niektóre gry, na przykład Tearaway, wykorzystywały w pełni jego możliwości, dzięki czemu mogliśmy zaangażować do gry prawie wszystkie zmysły. Co jeszcze przyciągało graczy do PlayStation 4 (PS4)? Wsteczna kompatybilność z poprzednimi generacjami przez chmurę oraz świetne gry dodawane gratis do abonamentu PlayStation Plus, dzięki czemu można było co miesiąc ogrywać nowe tytuły za niewielkie pieniądze.